Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions)
The total power content of an AM wave is 1500 W. For 100% modulation, the power transmitted by the carrier is
22
Oct
The total power content of an AM wave is 1500 W. For 100% modulation, the power transmitted by the carrier is the power transmitted by the carrier is The total power content of an AM wave is 1500 W. For 100% modulation October 22, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP [...]
In the given circuit diagram ( figure ), key K is switched on at t = 0 . The ratio of current i through the cell at t = 0 to that at t = infinity will be
22
Oct
In the given circuit diagram ( figure ), key K is switched on at t = 0 . The ratio of current i through the cell at t = 0 to that at t = infinity will be In the given circuit diagram ( figure ) key K is switched on at t = 0 [...]
In the circuit shown in figure, switch S is closed at time t = 0. The charge that passes through the battery in one constant is
22
Oct
In the circuit shown in figure, switch S is closed at time t = 0. The charge that passes through the battery in one constant is In the circuit shown in Figure switch S is closed at time t = 0. The charge that passes through the battery in one constant is October 22, 2020 [...]
The antenna current of an AM transmitter is 8 A when only carrier is sent but increases to 8.96 A when the carrier is sinusoidally modulated. The percentage modulation is
22
Oct
The antenna current of an AM transmitter is 8 A when only carrier is sent but increases to 8.96 A when the carrier is sinusoidally modulated. The percentage modulation is The antenna current of an AM transmitter is 8 A when only carrier is sent but increases to 8.96 A when the carrier is sinusoidally [...]
A transmitter supplies 9 kW to the aerial when unmodulated. The power radiated when modulated to 40% is
22
Oct
A transmitter supplies 9 kW to the aerial when unmodulated. The power radiated when modulated to 40% is A transmitter supplies 9 kW to the aerial when unmodulated. The power radiated when modulated to 40% is October 22, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) ,
A photodetector is made from a semiconductor in 0.53Ga 0.47As with Eg = 0.73 eV. What is the maximum wavelength, which it can detect
22
Oct
A photodetector is made from a semiconductor in 0.53Ga 0.47As with Eg = 0.73 eV. What is the maximum wavelength, which it can detect A photodetector is made from a semiconductor in 0.53Ga 0.47As with Eg = 0.73 eV. What is the maximum wavelength which it can detect October 22, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced [...]
In a diode AM-detector, the output circuit consist of R = 1 k ohm and C = 10 pF. A carrier signal of 100 kHz is to be detected. Is it good ?
22
Oct
In a diode AM-detector, the output circuit consist of R = 1 k ohm and C = 10 pF. A carrier signal of 100 kHz is to be detected. Is it good ? In a diode AM-detector the output circuit consist of R = 1 k ohm and C = 10 pF. A carrier signal [...]
A sky wave with a frequency 55 MHz is incident on D-region of earth’s atmosphere at 45. The angle of refraction is (electron density for D-region is 400 electron/cm^3)
22
Oct
A sky wave with a frequency 55 MHz is incident on D-region of earth’s atmosphere at 45. The angle of refraction is (electron density for D-region is 400 electron/cm^3) A sky wave with a frequency 55 MHz is incident on D-region of earth's atmosphere at 45. The angle of refraction is (electron density for D-region [...]
In the circuit shows Fig the coil has inductance and resistance. When X is joined to Y, the time constant is t during the growth of current. When the steady state is reached, heat is produced in the coil at a rate P. X is now joined to Z. After joining X and Z:
22
Oct
In the circuit shows Fig the coil has inductance and resistance. When X is joined to Y, the time constant is t during the growth of current. When the steady state is reached, heat is produced in the coil at a rate P. X is now joined to Z. After joining X and Z: heat [...]
In the circuit shown, the cell is deal. The coil has an inductance of 4 H and zero resistance. F is a fuse of zero resistance and will blow when the current through it reaches 5 A. The switch is closed at t = 0. The fuse will blow:
22
Oct
In the circuit shown, the cell is deal. The coil has an inductance of 4 H and zero resistance. F is a fuse of zero resistance and will blow when the current through it reaches 5 A. The switch is closed at t = 0. The fuse will blow: A horizontal ring of radius r [...]