Login
Register
Made in Bihar, India
Toggle navigation
Home
About Us
Courses
FAQ
Contact Us
Home
About Us
Courses
FAQ
Contact Us
the amount of work done on the electron by us is
Sahay Sir
>
Question Answers
>
the amount of work done on the electron by us is
An electron is taken from A to point B along the path AB in a uniform electric field of intensity E = 10 V/m . Side AB = 5 m , and side BC = 3 m . Then , the amount of work done on the electron by us is
05
Nov
An electron is taken from A to point B along the path AB in a uniform electric field of intensity E = 10 V/m . Side AB = 5 m , and side BC = 3 m . Then , the amount of work done on the electron by us is An electron is taken [...]
Posted in:
Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions)
,
Tags:
An electron is taken from A to point B along the path AB in a uniform electric field of intensity E = 10 V/m . Side AB = 5 m
,
and side BC = 3 m . Then
,
the amount of work done on the electron by us is
,
Search