Find the elastic potential energy per unit volume water ( in x 10^3 J/m^3 ) at a depth of 1 km. Given , compressibility of water = 5 x 10^10 SI units and density of water = 1000 kg/m^3. compressibility of water = 5 x 10^10 SI units and density of water = 1000 kg/m^3. [...]