A glass plate of length 10 cm
A glass plate of length 10 cm, breadth 4 cm, and the thickness 0.4 cm , weighs 20 g in air. It is held vertically with long side horizontal and half the plate immersed in water. What will be its apparent weight? Surface tension of water = 70 dyne/cm.
12
Oct
A glass plate of length 10 cm, breadth 4 cm, and the thickness 0.4 cm , weighs 20 g in air. It is held vertically with long side horizontal and half the plate immersed in water. What will be its apparent weight? Surface tension of water = 70 dyne/cm. A glass plate of length 10 [...]
A glass plate of length 10 cm, breadth 1.54 cm and thickness 0.20 cm weigh 8.2 g in air. It is held vertically with the long side horizontal and the lower half under water. Find the apparent weight of the plate. Surface tension of water = 7.3 × 10^−2 N/m and =9.8 m/s^2. The apparent weight of the plate is
11
Oct
A glass plate of length 10 cm, breadth 1.54 cm and thickness 0.20 cm weigh 8.2 g in air. It is held vertically with the long side horizontal and the lower half under water. Find the apparent weight of the plate. Surface tension of water = 7.3 × 10^−2 N/m and =9.8 m/s^2. The apparent [...]