Question Answers
Sahay Sir > Question Answers
For the reaction, Ag(CN)ɵ2⇔Ag⊕+2CNɵ, the equilibrium constant at 25∘C is 4×10^−19 Calculate the silver ion concentration in solution which was originally 0.10 M in KCN and 0.03 M in AgNO3.
02
Jun
For the reaction, Ag(CN)ɵ2⇔Ag⊕+2CNɵ, the equilibrium constant at 25∘C is 4×10^−19 Calculate the silver ion concentration in solution which was originally 0.10 M in KCN and 0.03 M in AgNO3. Ag(CN)ɵ2⇔Ag⊕+2CNɵ For the reaction the equilibrium constant at 25∘C is 4×10^−19 Calculate the silver ion concentration in solution which was originally 0.10 M in KCN [...]
Calculate the pH of an aqueous solution of 1.0 M ammonium formate assuming complete dissociation. (pK a of formic acid =3.8 and pK b of ammonia =4.8)
02
Jun
Calculate the pH of an aqueous solution of 1.0 M ammonium formate assuming complete dissociation. (pK a of formic acid =3.8 and pK b of ammonia =4.8) Calculate the pH of an aqueous solution of 1.0 M ammonium formate assuming complete dissociation. (pK a of formic acid =3.8 and pK b of ammonia =4.8) June [...]
What is the pH of a 0.50 M aqueous NaCN solution? pKb of CN− is 4.70.
02
Jun
What is the pH of a 0.50 M aqueous NaCN solution? pKb of CN− is 4.70. What is the pH of a 0.50 M aqueous NaCN solution? pKb of CN− is 4.70. June 2, 2021 Category: Chapter 7 - Equilibrium , Chemistry , JEE Adv and Mains Chemistry 41 Years Solved Video Solutions 1979 - [...]
The ionization constant of NH4⊕ ion in water is 5.6×10^−10 at 25∘C. The rate constant the reaction of N⊕H4 and OHɵ ion to form NH3 and H2O at 25∘C is 3.4×10^10 L/mol/s. Calculate the rate constant for proton transfer form water to NH3.
02
Jun
The ionization constant of NH4⊕ ion in water is 5.6×10^−10 at 25∘C. The rate constant the reaction of N⊕H4 and OHɵ ion to form NH3 and H2O at 25∘C is 3.4×10^10 L/mol/s. Calculate the rate constant for proton transfer form water to NH3. A buffer solution can be prepared from a mixture of June 2, [...]
The average concentration of SO2 in the atmosphere over a city on a certain day is 10 ppm, when the average temperature is 298 K. Given that the solubility of SO2 in water at 298 K is 1.3653 mol litre^-1 and the pKa of H2SO3 is 1.92, estimate the pH of rain on that day.
02
Jun
The average concentration of SO2 in the atmosphere over a city on a certain day is 10 ppm, when the average temperature is 298 K. Given that the solubility of SO2 in water at 298 K is 1.3653 mol litre^-1 and the pKa of H2SO3 is 1.92, estimate the pH of rain on that day. [...]
The solubility of Pb(OH)2 in water is 6.0 × 10^-6 M. The solubility of Pb(OH)2 in a buffer solutions of pH = 8
02
Jun
The solubility of Pb(OH)2 in water is 6.0 × 10^-6 M. The solubility of Pb(OH)2 in a buffer solutions of pH = 8 The solubility of Pb(OH)2 in water is 6.0 × 10^-6 M. The solubility of Pb(OH)2 in a buffer solutions of pH = 8 June 2, 2021 Category: Chapter 7 - Equilibrium , [...]
500 mL of 0.2M aqueous solution of acetic acid is mixed with 500mL of 0.2HCI at 250∘C. Calculate the degree of dissociation of acetic acid in the resulting solution and pH of the solution.
02
Jun
500 mL of 0.2M aqueous solution of acetic acid is mixed with 500mL of 0.2HCI at 250∘C. Calculate the degree of dissociation of acetic acid in the resulting solution and pH of the solution. 500 mL of 0.2M aqueous solution of acetic acid is mixed with 500mL of 0.2HCI at 250∘C. Calculate the degree of [...]
0.1 M of HA is titrated with 0.1 M NaOH, calculate the pH at end point. Given Ka(HA)=5×10^-6 and α
02
Jun
0.1 M of HA is titrated with 0.1 M NaOH, calculate the pH at end point. Given Ka(HA)=5×10^-6 and α 0.1 M of HA is titrated with 0.1 M NaOH calculate the pH at end point. Given Ka(HA)=5×10^-6 and α June 2, 2021 Category: Chapter 7 - Equilibrium , Chemistry , JEE Adv and Mains [...]
In 1 L saturated solution of AgCl [Ksp(AgCl) = 1.6 × 10^−10] 0.1 mol of CuCl [Ksp(CuCl) = 1.0 × 10^−6] is added. The resultant concentration of Ag+ in the solution is 1.6×10^−x. The value of “x” is
02
Jun
In 1 L saturated solution of AgCl [Ksp(AgCl) = 1.6 × 10^−10] 0.1 mol of CuCl [Ksp(CuCl) = 1.0 × 10^−6] is added. The resultant concentration of Ag+ in the solution is 1.6×10^−x. The value of “x” is In 1 L saturated solution of AgCl [Ksp(AgCl) = 1.6 × 10^−10] 0.1 mol of CuCl [Ksp(CuCl) [...]
Amongst the following, the total number of compounds whose aqueous solution turns red litmus paper blue is:
02
Jun
Amongst the following, the total number of compounds whose aqueous solution turns red litmus paper blue is: Amongst the following the total number of compounds whose aqueous solution turns red litmus paper blue is: June 2, 2021 Category: Chapter 7 - Equilibrium , Chemistry , JEE Adv and Mains Chemistry 41 Years Solved Video Solutions [...]