Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions)
A straw 6 cm long floats on water. The water film on one side has surface tension of 50 dyn/cm. On the other slide, camphor reduces the surface tension to 40 dyn/cm. The resultant force acting on the straw is
11
Oct
A straw 6 cm long floats on water. The water film on one side has surface tension of 50 dyn/cm. On the other slide, camphor reduces the surface tension to 40 dyn/cm. The resultant force acting on the straw is A straw 6 cm long floats on water. The water film on one side has [...]
A glass rod of diameter d = 2 mm is inserted symmetrically into a glass capillary tube of radius r = 2 mm. Then the whole arrangement is vertically dipped into liquid having surface tension 0.072 Nm. The height to which liquid will rise on capillary is (Take g = 10 ms^2, density liq = 1000 kg m^3). Assume contact angle to be zero, capillary tube to be long enough
11
Oct
A glass rod of diameter d = 2 mm is inserted symmetrically into a glass capillary tube of radius r = 2 mm. Then the whole arrangement is vertically dipped into liquid having surface tension 0.072 Nm. The height to which liquid will rise on capillary is (Take g = 10 ms^2, density liq = [...]
A 20 cm long capillary tube is dipped in water. The water rises up to 8 cm. If the entire arrangement is put in a freely falling elevator, the length of water column in the capillary tube will be
11
Oct
A 20 cm long capillary tube is dipped in water. The water rises up to 8 cm. If the entire arrangement is put in a freely falling elevator, the length of water column in the capillary tube will be A 20 cm long capillary tube is dipped in water. The water rises up to 8 [...]
Between a plate of area 100 cm^2 and another plate of area 100 m^2 there is a 1 mm, thick layer of water, if the coefficient of viscosity of water is 0.01 poise, then the force required to move the smaller plate with a velocity 10 cm/s with reference to large plate is
11
Oct
Between a plate of area 100 cm^2 and another plate of area 100 m^2 there is a 1 mm, thick layer of water, if the coefficient of viscosity of water is 0.01 poise, then the force required to move the smaller plate with a velocity 10 cm/s with reference to large plate is Between a [...]
A river 10 m deep is flowing at 5 m/s . The shearing stress horizontal layers of the river is ( n = 10^-3 SI units )
11
Oct
A river 10 m deep is flowing at 5 m/s . The shearing stress horizontal layers of the river is ( n = 10^-3 SI units ) A river 10 m deep is flowing at 5 m/s . The shearing stress horizontal layers of the river is ( n = 10^-3 SI units ) October [...]
A sphere of brass released in a long liquid column attains a terminal speed v0. If the terminal speed is attained by a sphere of marble of the same radius and released in the same liquid is nv0, then the value of n will be (Given: The specific gravities of brass, marble and liquid are 8.5, 2.5 and 0.8, respectively)
11
Oct
A sphere of brass released in a long liquid column attains a terminal speed v0. If the terminal speed is attained by a sphere of marble of the same radius and released in the same liquid is nv0, then the value of n will be (Given: The specific gravities of brass, marble and liquid are [...]
Tags:
2.5 and 0.8 ,
A sphere of brass released in a long liquid column attains a terminal speed v0. If the terminal speed is attained by a sphere of marble of the same radius and released in the same liquid is nv0 ,
marble and liquid are 8.5 ,
respectively ,
then the value of n will be (Given: The specific gravities of brass ,
A small metal ball of diameter 4 mm and density 10.5 g/cm^3 in dropped in glycerine of density 1.5g/cm3. The ball attains a terminal velocity of 8 cm/s. The coefficient of viscosity of glycerine is
11
Oct
A small metal ball of diameter 4 mm and density 10.5 g/cm^3 in dropped in glycerine of density 1.5g/cm3. The ball attains a terminal velocity of 8 cm/s. The coefficient of viscosity of glycerine is A small metal ball of diameter 4 mm and density 10.5 g/cm^3 in dropped in glycerine of density 1.5g/cm3. The [...]
In the previous question, the work done is spraying is
11
Oct
In the previous question, the work done is spraying is In the previous question the work done is spraying is October 11, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) ,
The surface energy of a liquid drop is E. It is sprayed into 1000 equal droplets. THen its surface energy becomes
11
Oct
The surface energy of a liquid drop is E. It is sprayed into 1000 equal droplets. THen its surface energy becomes The surface energy of a liquid drop is E. It is sprayed into 1000 equal droplets. Then its surface energy becomes October 11, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP [...]
Work W is required to form a bubble of volume V from a given solution. What amount of work is required to be done to form a bubble of volume 2V ?
11
Oct
Work W is required to form a bubble of volume V from a given solution. What amount of work is required to be done to form a bubble of volume 2V ? Work W is required to form a bubble of volume V from a given solution. What amount of work is required to be [...]