Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions)
A particle with charge – 5.60 nC is moving in a uniform magnetic field → B = − ( 1.25 T ) ^ k . The magnetic force on the particle Is measured to be → F = − ( 3.36 × 10^ − 7 N ) ^ i + ( 7.42 × 10^ − 7 N ) ^ j . (a) Calculate the x-component of the velocity of the particle. (b) Calculate the y-component of the velocity of the particle. (c) Calculate the scalar product → v ⋅ → F .
13
Oct
A particle with charge – 5.60 nC is moving in a uniform magnetic field → B = − ( 1.25 T ) ^ k . The magnetic force on the particle Is measured to be → F = − ( 3.36 × 10^ − 7 N ) ^ i + ( 7.42 × 10^ − [...]
The force on a charged particle moving in a magnetic field can be computed as the vector sum of the force due to each separate component of the magnetic field. As an example, a particle with charge q is moving with speed v in the -y direction. It is moving in a uniform magnetic field B→=Bxiˆ+Byjˆ+Bzkˆ. a. What are the components of the force F→ exerted on the particle by the magnetic field? b. If q>0, what must the signs of the components of B→ be if the components of F→ are all non-negative? c. If q0, find the direction and magnitude of F in terms of |q|, v and Bx.
13
Oct
The force on a charged particle moving in a magnetic field can be computed as the vector sum of the force due to each separate component of the magnetic field. As an example, a particle with charge q is moving with speed v in the -y direction. It is moving in a uniform magnetic field [...]
Tags:
A charged particle has acceleration a vector = 2i^ + xj^ in a magnetic field B Vector= -3i^ +2 j^ -4k^. Find the value of x ,
The force on a charged particle moving in a magnetic field can be computed as the vector sum of the force due to each separate component of the magnetic field. As an example ,
A charged particle has acceleration a vector = 2i^ + xj^ in a magnetic field B Vector= -3i^ +2 j^ -4k^. Find the value of x
13
Oct
A charged particle has acceleration a vector = 2i^ + xj^ in a magnetic field B Vector= -3i^ +2 j^ -4k^. Find the value of x A charged particle has acceleration a vector = 2i^ + xj^ in a magnetic field B Vector= -3i^ +2 j^ -4k^. Find the value of x October 13, 2020 [...]
A charged particle of mass 5 mg and charge q = +2μC has velocity v = 2iˆ−3jˆ+4kˆ. Find out the magnetic force on the charged particle and its acceleration at this instant due to magnetic field B = 3jˆ−2kˆ,v and B are in m/s and Wb/m^2 respectively.
13
Oct
A charged particle of mass 5 mg and charge q = +2μC has velocity v = 2iˆ−3jˆ+4kˆ. Find out the magnetic force on the charged particle and its acceleration at this instant due to magnetic field B = 3jˆ−2kˆ,v and B are in m/s and Wb/m^2 respectively. D = 1.25 × 10^−2 m and rise [...]
Tags:
D = 1.25 × 10^−2 m and rise of water in capillary ,
h = 1.45 × 10^−2 m. Taking g = 9.80 m/s^2 and using the relation T = (rgh/2) × 10^3 N/m ,
The following observations were taken for dtermining the surface tension of water by capillary tube method: diameter of capillary ,
what is the possible error in measurement of surface tension T? ,
A drop of liquid of radius R = 10^-2 m having surface tension S = 0.14 πN/m^−1 divides itself into K identical drop. In this process the total change in the surface energy ΔU = 10^−3 J. If K = 10 α , then the value of α is :
13
Oct
A drop of liquid of radius R = 10^-2 m having surface tension S = 0.14 πN/m^−1 divides itself into K identical drop. In this process the total change in the surface energy ΔU = 10^−3 J. If K = 10 α , then the value of α is : A drop of liquid of [...]
Consider two solid spheres P and Q each of density 8 gm/cm^3 and diameters 1 cm and 0.5 cm, respectively. Sphere P is dropped into a liquid of density 0.8 gm/cm^3 and viscosity η = 3 poiseulles. Sphere Q is dropped into a liquid of density 1.6 gm/cm^3 and viscosity η = 2 poiseulles. The ratio of the terminal velocities of P and Q is
13
Oct
Consider two solid spheres P and Q each of density 8 gm/cm^3 and diameters 1 cm and 0.5 cm, respectively. Sphere P is dropped into a liquid of density 0.8 gm/cm^3 and viscosity η = 3 poiseulles. Sphere Q is dropped into a liquid of density 1.6 gm/cm^3 and viscosity η = 2 poiseulles. The [...]
Tags:
Consider two solid spheres P and Q each of density 8 gm/cm^3 and diameters 1 cm and 0.5 cm ,
D = 1.25 × 10^−2 m and rise of water in capillary ,
h = 1.45 × 10^−2 m. Taking g = 9.80 m/s^2 and using the relation T = (rgh/2) × 10^3 N/m ,
The following observations were taken for dtermining the surface tension of water by capillary tube method: diameter of capillary ,
what is the possible error in measurement of surface tension T? ,
Two soap bubbles A and B are kept in a closed chamber where the air is maintained at pressure 8 N/m^2. The radii of bubbles A and B are 2 cm and 4 cm, respectively. Surface tension of the soap. Water used to make bubbles is 0.04N/m. Find the ratio nB/nA, where nA and nB are the number of moles of air in bubbles A and B respectively. [Neglect the effect of gravity.]
13
Oct
Two soap bubbles A and B are kept in a closed chamber where the air is maintained at pressure 8 N/m^2. The radii of bubbles A and B are 2 cm and 4 cm, respectively. Surface tension of the soap. Water used to make bubbles is 0.04N/m. Find the ratio nB/nA, where nA and nB [...]
Tags:
respectively. Surface tension of the soap. Water used to make bubbles is 0.04N/m. Find the ratio nB/nA ,
Two soap bubbles A and B are kept in a closed chamber where the air is maintained at pressure 8 N/m^2. The radii of bubbles A and B are 2 cm and 4 cm ,
where nA and nB are the number of moles of air in bubbles A and B respectively. [Neglect the effect of gravity.] ,
Lights of two different frequencies whose photons have energies 1 and 2.5 eV, respectively, successively illuminate a metal whose work function is 0.5 eV. The ratio of the maximum
12
Oct
Lights of two different frequencies whose photons have energies 1 and 2.5 eV, respectively, successively illuminate a metal whose work function is 0.5 eV. The ratio of the maximum Lights of two different frequencies whose photons have energies 1 and 2.5 eV respectively successively illuminate a metal whose work function is 0.5 eV. The ratio [...]
The frequency of incident light falling on a photosensitive metal plate is doubled, the KE of the emitted photoelectrons is
12
Oct
The frequency of incident light falling on a photosensitive metal plate is doubled, the KE of the emitted photoelectrons is The frequency of incident light falling on a photosensitive metal plate is doubled the KE of the emitted photoelectrons is October 12, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) ,
The frequency and the intensity of a beam of light falling on the surface of a photoelectric material are increased by a factor of two . This will
12
Oct
The frequency and the intensity of a beam of light falling on the surface of a photoelectric material are increased by a factor of two . This will The frequency and the intensity of a beam of light falling on the surface of a photoelectric material are increased by a factor of two . This [...]