Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions)
Light of wavelength lemda from a small 0.5 mW He-Ne laser source, used in the school laboratory, shines from a spacecraft of mass 1000 kg. Estimate the time needed for the spacecraft
14
Oct
Light of wavelength lemda from a small 0.5 mW He-Ne laser source, used in the school laboratory, shines from a spacecraft of mass 1000 kg. Estimate the time needed for the spacecraft Light of wavelength lemda from a small 0.5 mW He-Ne laser source shines from a spacecraft of mass 1000 kg. Estimate the time [...]
A plane wave of intensity I = 0.70 W/cm^2 illuminates a sphere with ideal mirror surface. The radius of sphere is R = 5.0 cm. From the standpoint of photon theory, find the force that light
14
Oct
A plane wave of intensity I = 0.70 W/cm^2 illuminates a sphere with ideal mirror surface. The radius of sphere is R = 5.0 cm. From the standpoint of photon theory, find the force that light A plane wave of intensity I = 0.70 W/cm^2 illuminates a sphere with ideal mirror surface. The radius of [...]
A charged particle of specific charge alpha moves with a velocity v = v0i in a magnetic field B = B0/root 2 ( j+k ). Then ( specific charge = charge per unit mass )
14
Oct
A charged particle of specific charge alpha moves with a velocity v = v0i in a magnetic field B = B0/root 2 ( j+k ). Then ( specific charge = charge per unit mass ) A charged particle of specific charge alpha moves with a velocity v = v0i in a magnetic field B = [...]
A plane light wave of intensity I = 0.20 W /cm ^2 falls on a plane mirror surface with reflection coefficient rho = 0.8. The angle of incidence is 45. In terms of corpuscular theory, find the magnitude
14
Oct
A plane light wave of intensity I = 0.20 W /cm ^2 falls on a plane mirror surface with reflection coefficient rho = 0.8. The angle of incidence is 45. In terms of corpuscular theory, find the magnitude A plane light wave of intensity I = 0.20 W /cm ^2 falls on a plane mirror [...]
A charged particle of unit mass and unit charge moves with velocity v = (8 i + 6 j ) m/s in a magnetic field of B = 2 kT. Choose the correct alternatives.
14
Oct
A charged particle of unit mass and unit charge moves with velocity v = (8 i + 6 j ) m/s in a magnetic field of B = 2 kT. Choose the correct alternatives. A charged particle of unit mass and unit charge moves with velocity v = (8 i + 6 j ) m/s [...]
A charged particle moves in a gravity free space where an electric filed of strength E and a magnetic field of induction B exists. Which of the following is /are correct?
14
Oct
A charged particle moves in a gravity free space where an electric filed of strength E and a magnetic field of induction B exists. Which of the following is /are correct? A charged particle moves in a gravity free space where an electric filed of strength E and a magnetic field of induction B exists. [...]
A nozzle throws a stream of gas against a wall with a velocity v much larger than the thermal agitation of the molecules. The wall deflects the molecules without changing the magnitude of their velocity.
14
Oct
A nozzle throws a stream of gas against a wall with a velocity v much larger than the thermal agitation of the molecules. The wall deflects the molecules without changing the magnitude of their velocity. electrons are emitted. What will be the maximum velocity of emitted electrons? Work function of nickel is 5.01 eV. When [...]
How many photons of radiation of wavelength lemda = 5 * 10^-7 m must fall per second on a blackend plate in order to produce a force of 6.62 * 10^-5 N?
14
Oct
How many photons of radiation of wavelength lemda = 5 * 10^-7 m must fall per second on a blackend plate in order to produce a force of 6.62 * 10^-5 N? How many photons of radiation of wavelength lemda = 5 * 10^-7 m must fall per second on a blackend plate in order [...]
A photon of wavelength 0.1 A is emitted by a helium atom as a consequence of the emission of photon. The KE gained by helium atom is
14
Oct
A photon of wavelength 0.1 A is emitted by a helium atom as a consequence of the emission of photon. The KE gained by helium atom is A photon of wavelength 0.1 A is emitted by a helium atom as a consequence of the emission of photon. The KE gained by helium atom is October [...]
The eye can detect 5 * 10^4 photons ( m^2 s)^-1 of green light (lemda = 5000 A), while ear can detect 10^-13 W/m^2. As a power detector, which is more sensitive and by what factor?
14
Oct
The eye can detect 5 * 10^4 photons ( m^2 s)^-1 of green light (lemda = 5000 A), while ear can detect 10^-13 W/m^2. As a power detector, which is more sensitive and by what factor? The eye can detect 5 * 10^4 photons ( m^2 s)^-1 of green light (lemda = 5000 A) which [...]