Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions)
Given: mass number of gold = 197, density of gold = 19.7 g/cm^2, Avogadro’s number = 6 * 10^23. The radius of the gold atom is approximately:
15
Oct
Given: mass number of gold = 197, density of gold = 19.7 g/cm^2, Avogadro’s number = 6 * 10^23. The radius of the gold atom is approximately: Avogadro's number = 6 * 10^23. The radius of the gold atom is approximately: density of gold = 19.7 g/cm^2 Given: mass number of gold = 197 October [...]
An electron jumps from the fourth orbit to the second orbit of hydrogen atom. Given: the Rydberg’s constant R = 10^5 cm^-1. The frequency, in Hz, of the emitted radiation will be
15
Oct
An electron jumps from the fourth orbit to the second orbit of hydrogen atom. Given: the Rydberg’s constant R = 10^5 cm^-1. The frequency, in Hz, of the emitted radiation will be An electron jumps from the fourth orbit to the second orbit of hydrogen atom. Given: the Rydberg's constant R = 10^5 cm^-1. The [...]
The wavelength of X-rays produced by an X-ray tube is 0.76 A. What is the atomic number of the anode material of the tube ?
15
Oct
The wavelength of X-rays produced by an X-ray tube is 0.76 A. What is the atomic number of the anode material of the tube ? The wavelength of X-rays produced by an X-ray tube is 0.76 A. What is the atomic number of the anode material of the tube ? October 15, 2020 Category: Uncategorised [...]
A potential difference of 20 kV is applied to an X-ray tube. Find the minimum wavelength of X-rays generated.
15
Oct
A potential difference of 20 kV is applied to an X-ray tube. Find the minimum wavelength of X-rays generated. A potential difference of 20 kV is applied to an X-ray tube. Find the minimum wavelength of X-rays generated. October 15, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) ,
Calculate the wavelength of the emitted characteristic X-ray from a tungsten (Z= 74) target when an electron drops from an M shell to a vacancy in the shell.
15
Oct
Calculate the wavelength of the emitted characteristic X-ray from a tungsten (Z= 74) target when an electron drops from an M shell to a vacancy in the shell. Calculate the wavelength of the emitted characteristic X-ray from a tungsten (Z= 74) target when an electron drops from an M shell to a vacancy in the [...]
A material whose K-absorption edge is 0.2 A is irradiated by X-rays of wavelength 0.15 A. Find the maximum energy of the photoelectrons that are emitted from the K shell.
15
Oct
A material whose K-absorption edge is 0.2 A is irradiated by X-rays of wavelength 0.15 A. Find the maximum energy of the photoelectrons that are emitted from the K shell. A material whose K-absorption edge is 0.2 A is irradiated by X-rays of wavelength 0.15 A. Find the maximum energy of the photoelectrons that are [...]
If the short series limit of the Balmer series for hydrogen is 3644 A, find the atomic number of the element which gives X-ray wavelength down to 1 A. Identify the element.
15
Oct
If the short series limit of the Balmer series for hydrogen is 3644 A, find the atomic number of the element which gives X-ray wavelength down to 1 A. Identify the element. find the atomic number of the element which gives X-ray wavelength down to 1 A. Identify the element. If the short series limit [...]
The wavelength of characteristics X-ray K alpha line emitted from Zinc (Z=30) is 1.415 A. Find the wavelength of the K alpha line emitted from molybdenum (Z=42).
15
Oct
The wavelength of characteristics X-ray K alpha line emitted from Zinc (Z=30) is 1.415 A. Find the wavelength of the K alpha line emitted from molybdenum (Z=42). The wavelength of characteristics X-ray K alpha line emitted from Zinc (Z=30) is 1.415 A. Find the wavelength of the K alpha line emitted from molybdenum (Z=42). October [...]
(a) An X-ray tube produces a continuous spectrum of radiation with its short wavelength end at 0.45 A. What is the maximum energy of a photon in the radiation? (b) From your answer to (a), guess what order of
15
Oct
(a) An X-ray tube produces a continuous spectrum of radiation with its short wavelength end at 0.45 A. What is the maximum energy of a photon in the radiation? (b) From your answer to (a), guess what order of (a) An X-ray tube produces a continuous spectrum of radiation with its short wavelength end at [...]
An X-rays tube operates at 20 kV. Find the maximum speed of the electrons striking the anticathode, given the charge of electron = 1.6 * 10^-19 coulomb and mass of electron
15
Oct
An X-rays tube operates at 20 kV. Find the maximum speed of the electrons striking the anticathode, given the charge of electron = 1.6 * 10^-19 coulomb and mass of electron An X-rays tube operates at 20 kV. Find the maximum speed of the electrons striking the anticathode given the charge of electron = 1.6 [...]