What would be the energy required to dissociate completely 1 g of Ca-40 into its constituent particles ? Given: Mass of proton = 1.007277 amu, Mass of neutron = 1.00866 amu Mass of neutron = 1.00866 amu What would be the energy required to dissociate completely 1 g of Ca-40 into its constituent particles ? Given: Mass of proton = 1.007277 amu October 18, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related