A cube with a mass = 20 g wettable water floats on the surface of water. Each face of the cube is α = 3 cm long. Surface tension of water is 70 dyn/cm. The distance of the lower face of the cube from the surface of water is (g = 980 cm/s^2) Water rises to a height h in a capilliary tube of cross sectional area A. The height to which water will rise in a capilliary tube of cross sectional area 4 A will be October 11, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related