Uniform magnetic field B = 5 T is acting in the region of length L = 5 m as shown in Fig. A square loop of side L/5 enters in it with constant acceleration a=1ms−2. Resistance per unit length of the square frame is 1(Ω)/m. At t = 1 s A semicircle conducting ring of radius R is placed in the xy plane as shown in figure. A uniform magnetic field is set up along the x-axis . No emf will be induced in the ring if October 21, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related