Two waves of light in air have the same wavelength and are initially in phase. They then travel through plastic layers with thicknesses of L1 = 3/5 mm and L2 = 5.0 mm and indices of refraction Two waves of light in air have the same wavelength and are initially in phase. They then travel through plastic layers with thicknesses of L1 = 3/5 mm and L2 = 5.0 mm and indices of refraction October 10, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related