The distance between an electric lamp and a screen is d= 1 m. A convergent lens of focal length f = 21 cm is placed between the lamp and the lens such that a sharp image of the The distance between an electric lamp and a screen is d= 1 m. A convergent lens of focal length f = 21 cm is placed between the lamp and the lens such that a sharp image of the October 9, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related