The diameter of a gas bubble formed at the bottom of a pond is d = 4 cm. When the bubble rises to the surface , its height is ( tension of water = T = 0.07 N/m.) its height is ( tension of water = T = 0.07 N/m.) The diameter of a gas bubble formed at the bottom of a pond is d = 4 cm. When the bubble rises to the surface October 12, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related