Light of wavelength lemda = 5890 A falls on a double-slit arrangement having separation d= 0.2 mm. A thin lens of focal length f = 1 m is placed near the slits. The linear Light of wavelength lemda = 5890 A falls on a double-slit arrangement having separation d= 0.2 mm. A thin lens of focal length f = 1 m is placed near the slits. The linear October 10, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related