In Young’s double slit experiment lemda = 500 nm, d = 1mm, and D = 4 m. The minimum distance from the central maximum for which the intensity is half of the maximum intensity and D = 4 m. The minimum distance from the central maximum for which the intensity is half of the maximum intensity d = 1mm In Young's double slit experiment lemda = 500 nm October 11, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related