In the following common emitter circuit, if beta = 100, VCE = 7 V, VBE = negligible, RC = 2 kohm, then IB = ? if beta = 100 In the following common emitter circuit RC = 2 kohm then IB = ? VBE = negligible VCE = 7 V October 22, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related