In the arrangement shown in figure y = 1.0 mm, d= 0.24 mm and D = 1.2 m. The work function of the material of the emitter is 2.2 eV. Find the stopping potential V needed to stop the photocurrent d= 0.24 mm and D = 1.2 m. The work function of the material of the emitter is 2.2 eV. Find the stopping potential V needed to stop the photocurrent In the arrangement shown in figure y = 1.0 mm October 14, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related