If the K alpha radiation of Mo (Z = 42) has a wavelength of 0.71 A find the wavelength of the corresponding radiation of Cu (Z= 29) If the K alpha radiation of Mo (Z = 42) has a wavelength of 0.71 A find the wavelength of the corresponding radiation of Cu (Z= 29) October 16, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related