Given: mass number of gold = 197, density of gold = 19.7 g/cm^2, Avogadro’s number = 6 * 10^23. The radius of the gold atom is approximately: Avogadro's number = 6 * 10^23. The radius of the gold atom is approximately: density of gold = 19.7 g/cm^2 Given: mass number of gold = 197 October 15, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related