Calculate the magnetic moment ( in Am^2 ) of a thin wire with a current I = 8 A, would tightly on a half a tore ( see figure ) . The diameter of the cross section of tore is equal to d = 5 cm , and the number of turns is N = 500. and the number of turns is N = 500. Calculate the magnetic moment ( in Am^2 ) of a thin wire with a current I = 8 A would tightly on a half a tore ( see figure ) . The diameter of the cross section of tore is equal to d = 5 cm October 16, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related