At what angle of incidence will the light reflected from glass (μ=1.5) be completely polarised ? At what angle of incidence will the light reflected from glass (μ=1.5) be completely polarised ? November 13, 2020 Category: AIIMS Last 24 Years Solved 1996 - 2019 Physics and Chemistry Video Solutions , Chapter 16 - Waves , Physics , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related A light ray enters a solid glass sphere of refractive index μ = √ 3 at an angle of incidence 60°. The ray is both reflected and refracted at the farther surface of the sphere. The angle (in degrees) between the reflected and refracted rays at this surface is ....At what angle of incidence will the light reflected from water (μ=1.3) be completely polarised?A double slit experiment is performed with light of wavelength 500nm. A thin film of thickness 2μm and refractive index 1.5 is introduced in the path of the upper beam. The location of the central maximum will