Assume that a neutron breaks into a proton and an electron. The energy released during this process is: (mass of neutron = 1.6725 *10^-27 kg, mass of proton = 1.6725 * 10^-27 kg, Assume that a neutron breaks into a proton and an electron. The energy released during this process is: (mass of neutron = 1.6725 *10^-27 kg mass of proton = 1.6725 * 10^-27 kg October 20, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related