A rubber rope of length 8 m is hung from the ceiling of a room. What is the increase in length of rope due to its own weight? (Given: Young’s modulus of elasticity of rubber = 5 × 10^6 N/m and density of rubber = 1.5 × 10^3 kg/m^3. Take g=10 m/s^2 ) A steel wire is suspended vertically from a rigid support. When loaded with a weight in air it expands by and when the weight is immersed completely in water the extension is reduced to 14 cm . Then relative done of the material of weight is October 10, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related