A square loop of side a = 6 cm carries a current I = 1 A. calculate magnetic induction b (in muT ) at point P, lying on the axis of loop and at a distance x = root 7 cm from the centre of loop. A square loop of side a = 6 cm carries a current I = 1 A. calculate magnetic induction b (in muT ) at point P lying on the axis of loop and at a distance x = root 7 cm from the centre of loop. October 17, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related