A slit of width a is illuminated by white light. For red light (lemda = 6500 A), the first minima is obtained at theta = 30. Then the value of a will be A slit of width a is illuminated by white light. For red light (lemda = 6500 A) the first minima is obtained at theta = 30. Then the value of a will be October 12, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related