A plane light wave of intensity I = 0.50 W/sm^2 falls on a plane mirror of reflection coefficient rho = 0.8. The angle of incidence theta = 45. Find the normal pressure exerted by light A plane light wave of intensity I = 0.50 W/sm^2 falls on a plane mirror of reflection coefficient rho = 0.8. The angle of incidence theta = 45. Find the normal pressure exerted by light October 12, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related