A plane light wave of intensity I = 0.20 W /cm ^2 falls on a plane mirror surface with reflection coefficient rho = 0.8. The angle of incidence is 45. In terms of corpuscular theory, find the magnitude A plane light wave of intensity I = 0.20 W /cm ^2 falls on a plane mirror surface with reflection coefficient rho = 0.8. The angle of incidence is 45. In terms of corpuscular theory find the magnitude October 14, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related