A negatively charged particle of mass m having magnitude of charge q enters a magnetic field B = B0 K T at point P ( 3 M, 0 , 0 ) with velocity v0 = 3 j + 4 k m/s at t = 0 as shown in the figure [ Given qB0 / m = 1 rad/s ] [ No other field is present ]


