A long capillary tube of radius 1 cm, open at both ends is filled with water and placed vertically. What will be the height of water column left in the capillary ? (Surface tension of water = 72 dyne/cm and density of water = 1 g/cm^3.) A long capillary tube of radius 1 cm open at both ends is filled with water and placed vertically. What will be the height of water column left in the capillary ? (Surface tension of water = 72 dyne/cm and density of water = 1 g/cm^3.) October 11, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related