A lens (mu = 1.5) is coated with a thin film of refractive index 1.2 in order to reduce the reflection from its surface at lemda = 4800 A. Find the minimum thickness of the film (in mu m) which A lens (mu = 1.5) is coated with a thin film of refractive index 1.2 in order to reduce the reflection from its surface at lemda = 4800 A. Find the minimum thickness of the film (in mu m) which October 11, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related