A laser emits a light pulse of duration T = 0.10 ms and energy E = 10 J. Find the mean pressure exerted by such a pulse when it is focused on a spot of diameter d = 10 mu m on A laser emits a light pulse of duration T = 0.10 ms and energy E = 10 J. Find the mean pressure exerted by such a pulse when it is focused on a spot of diameter d = 10 mu m on October 12, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related