A cubical block of side 2 m and mass 20 kg slides on an inclined plane lubricated with the oil of viscosity η=10 −1 poise, with a constant velocity of 10 m/sec (g = 10 m/sec ^ 2 ). The thickness of the layer of liquid A cubical block of side 2 m and mass 20 kg slides on an inclined plane lubricated with the oil of viscosity η=10 −1 poise with a constant velocity of 10 m/sec (g = 10 m/sec ^ 2 ). The thickness of the layer of liquid October 11, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related