A drop of liquid of radius R = 10^-2 m having surface tension S = 0.14 πN/m^−1 divides itself into K identical drop. In this process the total change in the surface energy ΔU = 10^−3 J. If K = 10 α , then the value of α is : A drop of liquid of radius R = 10^-2 m having surface tension S = 0.14 πN/m^−1 divides itself into K identical drop. In this process the total change in the surface energy ΔU = 10^−3 J. If K = 10 α then the value of α is : October 13, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related