A conducting rod PQ of length L = 1.0 m is moving with a uniform speed in a uniform speed v = 2.0 m/s in a uniform magnetic field B = 4.0 T directed into the plane of the paper. A conducting rod PQ of length L = 1.0 m is moving with a uniform speed in a uniform speed v = 2.0 m/s in a uniform magnetic field B = 4.0 T directed into the plane of the paper. October 20, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related