A beam of light consisting of wavelengths 6000 A and 4500 A is used in a YDSE with D = 1 m and d = 1 mm. Find the least distance from the central maxima, where bright fringes due to A beam of light consisting of wavelengths 6000 A and 4500 A is used in a YDSE with D = 1 m and d = 1 mm. Find the least distance from the central maxima where bright fringes due to October 9, 2020 Category: Uncategorised (JEE Advanced Physics by BM Sharma + GMP Solutions) , Facebook Messenger WhatsApp Share this:TwitterFacebook Related